×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM
HOŞGELDİNİZ

Disiplinlerarası bir mühendislik dalı olan Mekatronik Mühendisliği’nin amacı mekaniğin, elektroniğin, kontrol teorisinin ve bilgisayar mühendisliğinin genel ilkelerini bir araya getirerek, ekonomik ve güvenilir sistemlerin hayata kazandırılmasını sağlamaktır.

2011 yılında kurulan Çankaya Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü, 4 yıllık bir lisans programı olup, öğretim dili %100 İngilizce’dir. Bölümün; alanında uzman, bilimsel çalışmalarda kendini kanıtlamış, öğretim ve sanayi tecrübesi olan seçkin öğretim elemanı kadrosu ile donanımlı laboratuvar ve derslik altyapısı bulunmaktadır.

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler “Mekatronik Mühendisi” unvanı alırlar. Mekatronik Mühendisleri TMMOB Makine Mühendisleri Odası’na kayıt olup, uzmanlık alanlarına göre yetkilendirilirler.

Mekatronik Mühendisleri; fabrikalarda, şantiyelerde, santrallerde, araştırma merkezlerinde, imalat sanayinden enerji sektörüne, inşaat sektöründen kimya sanayine, savunma sanayinden ilaç sanayine kadar her sektörde çalışma olanağı bulabilirler. Bilgisayarların bütünleştirdiği üretim sistemleriyle iş gören yüksek teknolojili firmalarda, ileri otomasyon ürünlerini geliştiren ve kullanan araştırma merkezlerinde öncelikli iş bulabilme ayrıcalığına sahiptir. Teknolojik gelişmeleri takip edebilme becerileri sayesinde, diğer mühendislik dallarından daha yetkin biçimde araştırma, fabrika ve atölyelerde geliştirme ve yenilikçilik alanlarında çalışabilecekleri gibi, serbest çalışma imkânına da sahip olacaklardır.

Mekatronik Mühendisliği ve bölümümüz ile ilgili olarak detaylı sorularınız için benimle temas sağlayabilirsiniz. Mekatronik Mühendisliğine ilgi duyan tüm öğrenci adaylarını bölümümüzde yer almaya davet ediyorum.

Sevgilerimle

Bölüm Başkanı
Mekatronik Mühendisliği Bölümü